Wakacje to piękny okres, w którym każdy z nas chce zaznać, choć odrobinę odpoczynku od pracy i codziennej rutyny. Jedni preferują wędrować po górach, inni wylegiwać się na plaży przy zbiornikach wodnych. Zwolennicy drugiej formy wypoczynku czasami doświadczają nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to ich smartfon doznaje większych lub mniejszych uszkodzeń.

Nie ma się co dziwić, przecież plaża jest miejscem, które łączy w sobie dwie destruktywne dla naszego telefonu rzeczy – piasek i wodę. Zazwyczaj dochodzi do tego jeszcze wysoka temperatura, która powoduje przegrzanie się naszego urządzenia. Jak w pełni bezpieczny sposób korzystać z naszego iPhone’a na plaży?

Uszkodzenia, których może doznać nasz iPhone na plaży

Przede wszystkim na plaży głównym zabójcą telefonów od Apple jest woda. Po bliskim kontakcie z nią, nasz telefon może doznać poważnych uszkodzeń, które z kolei mogą doprowadzić do tego, że nasz iPhone przestanie działać.

Dalej mamy piasek i pył. Tutaj chyba również nie ma nic odkrywczego. Piasek, który dostał się do otworów w telefonie, takich jak chociażby gniazdo ładowania może spowodować poważne uszkodzenia mechaniczne naszego urządzenia. Dodatkowo jest jeszcze stosunkowo niewielkie ryzyko, iż nasz ekran naszego iPhone’a został zarysowany po kontakcie z piaskiem.

Na końcu trzeba wspomnieć o wysokiej temperaturze. Jak podaje firma Apple, telefony z ich fabryki powinny być używane w temperaturach od 0 do 35°C, natomiast przechowywane w zakresie temperatur między -20 a 45°C. Na plażach temperatura często przekracza te 35°C, a z racji tego, że iPhone nie posiada żadnego systemu chłodzenia, bardzo szybko się nagrzewa. Wraz z jego wzrostem temperatury spada jego wydajność, co z kolei zwiększa ryzyko wewnętrznych usterek.

Jak zabezpieczyć swojego iPhone’a?

Najprostszym sposobem na ochronę naszego telefonu przed uszkodzeniami mechanicznymi jest posiadanie etui lub pokrowca na smartfon. Zapobiegnie to dostaniu się piasku i pyłu do niepożądanych miejsc. Dodatkowo w przypadku upadku naszego iPhone’a etui powinno ochronić nasz ekran przed pęknięciem. Warto również zaopatrzyć się w szkło hartowane, zapobiegnie ono wszelakim uszkodzeniom ekranu.

Ładowanie naszego telefonu nagrzewa go, co w połączeniu z wysoką temperaturą otoczenia stanowi ogromne zagrożenie dla poprawnego funkcjonowania urządzenia. Stąd też zaleca się nie ładować naszego iPhone’a na plaży i zrobić to w odpowiednich od tego warunkach, np. w samochodzie lub domu.

Tak naprawdę wystarczy zdrowy rozsądek, aby zapobiec uszkodzeniu iPhone’a. Nie należy kłaść telefonu na ziemi lub zostawiać go na pełnym słońcu. Najlepiej schować go do plecaka/torby, tam będzie względnie bezpieczny. Jeśli jednak Twój telefon uległ już uszkodzeniu, w takiej sytuacji najlepiej oddać go do serwisu Apple, tam zostanie naprawione przez profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here